Koszty instalacji fotowoltaicznej, czyli czy to się opłaca?

Koszty instalacji fotowoltaicznej uwarunkowane są przez kilka istotnych czynników i nie możemy mówić o jednej stałej cenie dla wszystkich. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące kosztów budowy oraz użytkowania instalacji fotowoltaicznej zarówno dla klienta biznesowego, jak i indywidualnego.

Instalacja fotowoltaiczna dla klientów indywidualnych

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla klienta indywidualnego zaczyna się od 3800 zł brutto, ale ostateczna kwota zależeć będzie od Państwa wymagań, a także warunków technicznych, dlatego zanim przystąpimy do pracy, ustalamy z Państwem indywidualny koszt instalacji fotowoltaicznej po określeniu warunków technicznych montażu oraz wizji lokalnej. 

W najtańszym zestawie w naszej ofercie oferujemy Państwu panele PV monokrystaliczne 370 kWp z aluminiową ramą, falownik marki Huawei z 10-letnią gwarancją door to door. 

Pamiętajmy, że przy doborze wielkości instalacji dla klienta bierzemy pod uwagę roczne zużycie prądu. To bardzo ważne, ponieważ zbyt mała instalacja nie sprosta naszym potrzebom, a zbyt dużej po prostu nie warto zakładać. A dla czego nie warto zakładać? Bo nadprodukcję będziemy oddawać do sieci i nie otrzymamy za to zapłaty. A ponadto opłacalność inwestycji i czas zwrotu się wydłuży. Lepiej więc założyć mniejszą instalację niż przewymiarowaną.

Statystycznie polska rodzina zużywa około 5000 kW energii w ciągu roku. Średni koszt 1kW około 60 groszy brutto, zatem za prąd zapłacimy około 3000 zł w ciągu roku. 
Przy powyższym założeniu potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o maksymalnej mocy 5kW. Szacunkowo koszt takiej instalacji wynosi 19000 zł brutto (5kW x 3800 zł). Kwotę tę można pomniejszyć: na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dotację w wysokości 5000 zł oraz zwrot podatku (w zależności od formy opodatkowania) w wysokości 18% lub 19%. Podsumowując, pełen koszt takiej instalacji to wydatek rzędu ok. 10600 zł. 

Jednak w perspektywie czasowej możemy mówić o darmowym systemie fotowoltaicznym, dlatego że koszty tej inwestycji zwracają się po koło 3,5 roku. Co to znaczy? Produkując własny prąd, mamy go za darmo, a 3000 zł rocznie nie trafia już na konto dostawcy prądu, ale na nasze, co powoduje zwrot kosztów inwestycyjnych. Pamiętajmy również, że dzięki instalacji fotowoltaicznej nie jesteśmy zależni od wahań rynkowych i podwyżek cen prądu, co w dalszej perspektywie może przynieść jeszcze większe oszczędności.

Klient biznesowy

Koszty instalacji fotowoltaicznej dla klientów biznesowych rozpoczynają się od 4600 zł brutto (różnica wynika ze stawki VAT). Po odjęciu od tej kwoty 23% podatku otrzymamy koszt w wysokości 3739 zł netto.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w przedsiębiorstwie może być większe niż klienta indywidualnego, dlatego też do naszych obliczeń założymy instalację o mocy 10kW. Średni koszt 1kW to około 80 groszy brutto (0,65 zł netto), zatem za prąd w ciągu roku przyjdzie nam zapłacić około 6500 zł netto. 

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla tego klienta biznesowego będzie wynosić około 37390 zł netto. Taka inwestycja zwraca się po 5 latach i 9 miesiącach. Dodatkowo warto pamiętać, że korzystając z rozwiązań fotowoltaicznych, firma staje się niezależna od dyktowanych stawek za energię elektryczną, które zapewne będą wzrastać, dzięki czemu otrzymujemy dodatkowe oszczędności. Mając na uwadze, że żywotność takiej instalacji to minimum 25 lat, od 6 roku po montażu instalacja pracuje dla nas, a my oszczędzamy.

Ponadto przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe korzyści związane z montażem fotowoltaiki. Klient biznesowy może odliczyć cały VAT oraz wpisać instalacje w koszty prowadzenia działalności, a na samo wykonanie instalacji można otrzymać leasing, co spowoduje skrócenie okresu zwrotu inwestycji.

Skontaktuj się z nami

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.